Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 28

Nová kancelář

22.2.2023 Připravujeme pro Vás novou kancelář v přímém centru Pardubic :) O jejím otevření Vás budeme včas informovat. Tým Reality Málková více »

Realitní zpravodaj

Nahradí hlasování on-line shromáždění vlastníků?

Nahradí hlasování on-line shromáždění vlastníků?
1.4.2026 - Úplně asi nikdy ne, protože o mnoha věcech v oblasti správy nemovitosti je vhodné diskutovat a čím více názorů, tím někdy lepší výsledek. Nicméně rozhodování per rollam, které se stalo..

Hodí se každý makléř právě pro prodej vaší nemovitosti?

Hodí se každý makléř právě pro prodej vaší nemovitosti?
30.3.2026 - Prodej nebo koupě nemovitosti patří k největším finančním rozhodnutím v životě. Přesto mnoho lidí výběru realitního makléře nevěnuje dostatečnou pozornost. Přitom právě správně zvolený..

Více vlastních peněz, méně dostupné bydlení. Nový zásah ČNB dopadne i na rodiny

Více vlastních peněz, méně dostupné bydlení. Nový zásah ČNB dopadne i na rodiny
26.3.2026 - Podle České národní banky překročila aktivita na hypotečním trhu dlouhodobé průměry, ceny bytů a domů rostou dvouciferným tempem a zvyšuje se podíl hypoték na pořízení nemovitostí..
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Aktuality » Zlatá bytová horečka brzy dosáhne na svůj vrchol!

Zlatá bytová horečka brzy dosáhne na svůj vrchol!

Zlatá bytová horečka brzy dosáhne na svůj vrchol!

Odhadcům bankovních domů při jejich práci v posledních měsících musí stoupat vlasy hrůzou. Jejich odhady pro zjištění zástavní hodnoty bytu se často i ve stejném domě liší o statisíce. Je to vyvoláno zlatou bytovou horečkou, která však stejně jako každý ekonomický trend jednou skončí. A pak se budou mnozí divit.

Málokdo čekal, že se z nemovitostí stane volatilní nástroj spekulativních obchodů, jakými jsou třeba akcie a ono přeci. Souhra několika faktorů zapříčinila, že byt v Praze či krajském městě je horké zboží a jeho cena vystoupala k dosud nejvyšším patrům od let 2007 – 2009. Bavíme-li se o typovém bytě 25 – 75 m2, ve slušném standardu v panelu či cihle, pak reálně dosažitelná tržní cena stoupla za posledních 18 měsíců o 15 – 20% v Praze a například v Plzni pak až o 25%. Důvody takového nárůstu samozřejmě nejsou racionální a nijak nekonvenují s makroekonomickými daty. Je to jen výbušná směs mediálních titulků typu: „Byty došly“, otevřené války bankovních domů o to, kdo první začne půjčovat na záporný úrok a logické chuti veřejnosti nemít mrtvé peníze na nulových spořicích účtech, když investiční pronájem, a to i za podpory nových trendů typu „airbnb“, poskytuje zajímavé výnosy. Banky dříve či později zjistí, že za 1,69 % p.a. lze sice udržet objem půjčených peněz, ale samotný zisk úvěrujících ústavů utrpí zásadní šrámy, na což zahraniční matky českých bank rychle zareagují. V ten okamžik je otázkou několika měsíců pokles cen bytů na normální úroveň.

A tady přichází logická rada. Máte-li kolem sebe někoho, kdo zvažuje prodej, známé či příbuzné nebo jste to i vy sami; TEĎ! je ten okamžik k uvedení bytu na trh. Ale pozor, málokdy bylo tak těžké stanovit tržní cenu bytu přesně. Včera mi volal známý známého, a prosil o radu, jak ukončit prodej svého bytu bez sankcí. Zjistil totiž, že jím stanovená cena, kterou inzeruje na portálu pro „samoprodejce“ a kterou i přislíbil několika vážným kupcům, vůbec nereflektuje aktuální vývoj trhu. Dle mého názoru prodělá minimálně 300 tisíc nebo se vykroutí i za cenu vysoké sankce. Obojí by nemuselo nastat, kdyby lidé při přemýšlení o milionových a často životních obchodech využili služeb kvalifikovaných odborníků. Ale to už je jiná písnička. Zkrátka, máte-li k prodeji byt, prodejte ho teď!