25.4.2025 - Novela energetického, stavebního a dalších zákonů přináší klíčové změny v oblastech ukládání energie, flexibility sítí a agregace. Změny přináší také pro běžné stavebníky. Změny nemusí..
23.4.2025 - To by měla být jedna z otázek při prohlídce nemovitosti, kterou chcete koupit. Střecha je zcela zásadní pro stav celé nemovitosti. Střídající se počasí a mnohé další vlivy způsobují..
22.4.2025 - Poptávka po novém bydlení v Praze je stále velmi vysoká, na začátku letošního roku dokonce rekordně. Developeři během prvních třech měsíců letošního roku prodali celkem 1980 nových bytů,..
Nacházíte se: Úvod » Aktuality » V červnu 11 z 15 bank měnilo sazby hypoték. Nahoru nebo dolů?
V červnu 11 z 15 bank měnilo sazby hypoték. Nahoru nebo dolů?
3.7.2017 - Hypotéky mají za sebou další bouřlivý měsíc. 11 z 15 bank v červnu měnilo sazby. Zatímco sazby hypoték pokrývající 80 % hodnoty nemovitosti zůstávají prakticky beze změny, u úvěrů nad 80 % prudce stoupají a atakují 3procentní hranici.
V průběhu června došlo k přenastavení sazeb v Air Bank (změna nastavení úrokových sazeb v závislosti na výši úvěru), ve Wuestenrot hypoteční bance (přenastavení pásem LTV), v UniCredit Bank (snížení sazeb), v ČSOB a Hypoteční bance (změny sazeb v obou směrech), Raiffeisenbank (snížení), Expobank (změna oběma směry), České spořitelně (snížení), Oberbank (snížení), Equa Bank (snížení) a Sberbank (změna oběma směry). Beze změny tedy ponechala sazby jen čtveřice bank - mBank, Fio banka, Komerční banka a Moneta Money Bank. Moneta však mění sazby nyní.
"Dynamika změn na hypotečním trhu je obrovská. Udržet si přehled o aktuálních nabídkách hypotečních bank je čím dál složitější a bez rozsáhlé databáze a vyhodnocovacího softwaru je to téměř nemožné. V tuto chvíli náš systém na srovnávání hypoték obsahuje přes 350 různých produktových modifikací s vlastní úrokovou sazbou, jejichž výši ovlivňuje značka poskytovatele, účel úvěru, LTV, výše úvěru a typu sazby, přičemž u fixních sazeb je k tomu potřeba přičíst vždy ještě minimálně 5 různých variant dle doby fixace" říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem fiance.
Jak se změny v bankách projevili v úrokových indexech?
Vývoj sazeb sledujeme dlouhodobě a monitoring trendů probíhá prostřednictvím GOFI indexů průměrných nabídkových sazeb napříč všemi bankami na trhu. Průměr nabídkových sazeb hypoték do 70 resp. 80 % LTV nebyl výše uvedenými změnami v červnu nijak zásadně ovlivněn. Index GOFI 70 meziměsíčně klesl o 1 setinu procentního bodu na 2,11 % a pokles o 3bps. zaznamenal i index GOFI 80. Jeho aktuální hodnota je dokonce nižší než u „sedmdesátky“ a činí 2,04 %. Krom nízkoeltévéčkových hypoték cenově stagnuje také nabídka hypoték s plovoucí sazbou. Index GOFI 70 VAR stojí již 3 měsíce na 2,36 %.
Překotný vývoj naopak vidíme u hypoték nad 80 % LTV. Tento typ hypoték může tvořit maximálně 15 % čtvrtletní produkce hypotečních bank, což se promítá v jejich cenách. Banky s těmito typy hypoték šetří a průměrná nabídková sazba úvěrů s LTV do 85 % meziměsíčně vystoupala o 13 bps. na 2,99 procenta. Úvěry do 90 % jsou ještě o něco výše a jejich cena meziměsíčně vystoupala o 14 bps. na 3,07 %.
V létě budou sazby klesat nebo růst?
V následujících měsících očekáváme podobný vývoj jako doposud. Úvěry do 80 % LTV si půjdou vlastní cestou a cenu budou ovlivňovat tržní síly, především cena peněz na mezibankovním trhu. Zde si sazby i přes značnou rozkolísanost udržují celkem stabilní směr, takže na těchto typech hypoték očekáváme spíše drobnější korekce, individuálně jsou možná i některá zlevnění (např. dnešní snížení sazeb u Monety).
Hůře se odhaduje vývoj hypoték s LTV 80+, kde hlavní roli nehraje trh, ale regulace. Cenu těchto úvěrů banky upravují podle toho, jaký prostor jim zbývá. Díky nárůstu sazeb úvěrů nad 80 % poptávka po tomto typu financování znatelně poklesla. Rozdíl mezi sazbami dosahuje indexově necelé procento, ale v některých bankách tento je rozdíl více než 1procentní.